img

img

Wednesday, July 24, 2013


Pad privredne aktivnosti uticao na naše zarade

Minimalac u Srbiji niži nego u Kini

Minimalna zarada u Srbiji u ovom trenutku manja je čak i od minimalca u Kini, zemlji koja je, inače, poznata po najjeftinijoj radnoj snazi na svetu. I dok po zakonu srpski radnik mora biti plaćen najmanje 188 evra mesečno, u Kini je najmanja mesečna plata 200 evra.
Zarade država Dalekog istoka po visini premašile su plate u većini balkanskih zemalja, pokazuju istraživanja koje su nedavno sproveli statističari EU. Jeftini kineski radnici, prema istraživanju, plaćeni su najmanje 200 evra, što je više od minimalca u Srbiji, Bugarskoj, Makedoniji, Bosni...

Ekonomiste ovakav podatak nije iznenadio jer, kako kažu, minimalna zarada zavisi od ekonomske razvijenosti zemlje. Ranije je Srbija bila mnogo razvijenija od Kine, ali je vremenom izgubila tu trku.

Kina je danas druga ekonomija sveta, odmah posle Američke, ako se računa ukupan bruto domaći proizvod. Međutim, ako se računa BDP po stanovniku, prosečan Kinez i dalje je po standardu daleko ispod prosečnog Amerikanca i više je na nivou prosečnog Srbina - kaže za „Blic“ ekonomista Boško Mijatović.
 

!2.000

dinara povećanja minimalca neprihvatljiv za naše poslodavce
Prema njegovim rečima, nema mesta podizanju minimalca u Srbiji jer je već sada odnos minimalne i prosečne zarade problematičan.

Nivo minimalne zarade u Srbiji je maksimalan u odnosu na prosečnu zaradu koja kod nas iznosi nešto manje od 400 evra. Ako bi se minimalac podigao na nivo prosečne plate, to bi delovalo destimulativno na zapošljavanje. Minimalnu platu obično imaju oni bez stručne spreme pa bi poslodavci izbegavali da zaposle skupog neobučenog radnika - kaže Mijatović.

Ni poslodavci u Srbiji nisu ove godine pristali na povećanje pa je predlog sindikata da se minimalne plate podignu za oko 2.000 dinara odbijen. Do decembra ove godine, minimalac kod nas ostaće oko 21.000 dinara, jer je, kako poslodavci objašnjavaju, svoj stav “srpska privreda u teškoj situaciji”.

Radnik u Srbiji plaćen je, ipak, bolje od onog u Indoneziji, gde minimalac iznosi 172 evra. Na Tajlandu su minimalne plate nešto bolje, 181 evro, što je i dalje manje nego kod nas. Malezija i Filipini svoje zaposlene plaćaju bolje, pa je u tim zemljama minimalna cena rada 225, odnosno 249 evra mesečno. http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/395117/Minimalac-u-Srbiji-nizi-nego-u-Kini

No comments:

Post a Comment